top of page

Tarihçe

History1 copy.jpg

AFCEA: Açık İletişim Temeli Üzerine İnşa Edilmiştir

David Sarnoff liderliğindeki bir grup muhabereci olan AFCEA kurucuları, barış zamanlarında hükümet ve sanayi arasındaki açık diyalog ve güçlü ilişkilerin savaş sırasında etkili muhabere sağlamaya nasıl yardımcı olabileceğini ilk elden deneyimlediler.

1946'da, iletişimi, diyaloğu ve kamu ve özel sektör arasında açık ve etik bilgi alışverişini teşvik etmek amacıyla, ABD Gazi Muhabereciler Derneği ve Amerikan Muhabereciler Derneği birleşerek AFCEA kurulmuştur. Birliğin erişim alanı genişledikçe bu hedef AFCEA International Derneğinin temel dayanağı olmaya devam etmektedir.

signal_corp_crest_aro8 resized(1).jpg

AFCEA International Tarihçesi

Amerikan İç Savaşı'nın ardından, ABD Gazi Muhabereciler Birliği Derneği, ABD Ordusu'ndan Binbaşı Albert James Myer emrindeki orijinal Muhabere Birliğinden kuruldu. Wig-wag (semafor) muhabere sistemini geliştiren Binbaşı Myer hem ABD Ordusu Muhabere Birliğinin hem de ABD Hava Durumu Bürosunun babası olarak biliniyor.
Bu organizasyon uzun yıllar aktif kaldı ve daha sonra İspanyol Amerikan Savaşı ve I. Dünya Savaşı gazileri tarafından güçlendirildi. Başka bir Birinci Dünya Savaşı grubu olan Amerikalı Muhabereciler Birliği Derneği, 1918'de ABD Gazi Muhabereciler Birliği ile birleşti ve 1944'te başlayan II. Dünya Savaşına kadar aktif kaldı.

Mayıs 1946'da Tümgeneral Harry C. Ingles, Tuğgeneral David Sarnoff ve bir kısım endüstri lideri, geri kalan bölümleri kendilerine katarak Ordu Muhabere Birliğini kurdular.

Derneğin adı 1947'de sınıfların birleşmesinden sonra Silahlı Kuvvetler Muhabere Derneği olarak değiştirildi ve 1954'te Silahlı Kuvvetler Muhabere ve Elektronik Derneği olarak isim değiştirildi. 2018 yılında, birliğin küresel güvenlik topluluğuna hizmet etme misyonunu yansıtmak için yönetim kurulunca, adının AFCEA International olarak değiştirilmesi onaylandı.

History2.jpg

AFCEA'nın Avrupa'daki ilk şubeler, 1952'de Paris'te NATO, Birleşik ve ABD Genel Merkezi, 1954'te Londra, 1961'de Napoli, 1968'de Belçika, 1973'te Stuttgart, 1976'da Kaiserslautern ve 1977'de Worms ile bağlantılı ABD kuvvetleri tarafından kuruldu.
1970'lerin sonundaki ABD şirketlerinin derneğe ilgisi, 1979'da bir şube etkinliği olarak başlayan Brüksel Sempozyumu'nun 1981'den itibaren büyümesini sağladı. Bu etkinlik, öncelikle NATO C3 altyapı iyileştirmelerine hizmet eden bir sergi haline geldi. Bunu 1982'de Brüksel'de bir ofisin kurulması izledi.

AFCEA International günümüzde dünya çapında şubelere sahiptir.

bottom of page